logo DMS
Poděkování. Za měsíc březen 2019 jsme od Vás obdrželi dárcovské SMS v hodnotě 8 064 Kč. Děkujeme Vám! ☺

Kontakt

Českobratrská 1229/13
Ostrava
702 00

IČ: 658 92 399

tel.: 739 354 269

kontakt@nfbetlem.cz

Poslední aktualizace: 12. 4. 2019

PÉČE O NEMOVITOST

Péče o nemovitost, to neznamená jen její jednorázovou rekonstrukci, ale postupné dotváření její i jejího okolí tak, aby co nejlépe splnňovala záměr, kterému má sloužit. Není tomu jinak ani s naším azylovým domem. Rok za rokem se mění tak, aby svým obyvatelům nabídl to, co potřebují - zázemí a pomoc. 

Spolu s námi můžete nahlédnout do historie minulých let:

 

Úpravy azylového domu v roce 2017

Jako každoročně, i letos nám byli velkou pomocí naši dobrovolníci, kteří přijížděli na pravidelné sobotní brigády. Nejen že opravili to, na čem se v domě podepsal zub času nebo nenechavé dětské prstíky, ale přispěli také k tomu, aby zahrada domu rozkvétala do stále větší krásy a bylo v ní radost posedět. Však obyvatelé domu zvláště v letních měsících tuto možnost rádi a hodně využívají.

Letošní rok už mohou posedět také v dokončeném altánu na zahradě domu a i za deště v něm rozdělat oheň, ohřát se nebo si na něm opéct špekáčky. Ohniště je vybaveno odkouřením, takže posezení bude příjemné a na čerstvém vzduchu. ☺

 

Péče o budovu domu v roce 2016

Rok 2016 přinesl dokončení další etapy stavebních prací úpravy okolí azylového domu - vydláždění příchodu k domu. S realizací nám opět velmi pomohla stavební firma pana Boštíka. Ale do pomoci se zapojili také dobrovolníci a to velkou měrou. Díky všem zúčastněným se azylový dům pyšní novým dlážděním a příchod k němu je pohodlný jak pro jeho obyvatele, tak pro návštěvy nebo rekreanty, kteří oddělenou část domu se samostatným vchodem využívají pro rekreační pobyty.

 

Ohlédnutí za rokem 2015

V tomto roce jsme se zaměřili především na terénní úpravy okolí azylového domu a zase jsme o krůček dál. S přispěním stavební firmy pana Boštíka se podařilo dokončit celou jednu jejich etapu - vydláždění přístupu na zahradu azylového domu. Pohodlné schodiště tak umožnilo snadnější přístup do prostor zahrady a usnadnilo tak kroky malým i velkým.

Velkou pomocí na cestě proměny azylového domu byli také jeho dobrovolníci, kteří ochotně přikládali ruku k dílu. Takto se například činili při dláždění zahradního altánu. Krok po kroku, cihla k cihle. Děkujeme!

 

 

Péče o azylový dům v roce 2014

Tento rok se prostory azylového domu rozzářily celou škálou barev díky vitráži, kterou vytvořila akademická sochařka paní Kapka Toušková.

Pracovalo se ale také v rozestavěném altánu na zahradě azylového domu. S pomocí dobrovolníků byly osazeny obrubníky a připraven podklad pro dlažbu altánu. Nezapomněli jsme také na špatný přístup k bočnímu vchodu do bytu dobrovolníků, který se pronajímá pro ubytování hostů. 

Děkujeme všem, kdo se přičinili o to, že je náš azylový dům opět krásnější.

 

 

Azylový dům v roce 2013

V listopadu proběhla na zahradě našeho Azylového domu pro těhotné ženy v tísni stavba zahradního altánu. Chcete-li se podívat, jak nám šla práce od ruky, zveme Vás...

 

 

 

V roce 2013 jsme si předsevzali postavit také v sále Azylového domu pro těhotné ženy v tísni nový krb. Věříme, že přinese nejen úspory ve vytápění, ale také leckterou příjemně strávenou chvilku pro obyvatele i návštěvníky azylového domu za dlouhých zimních večerů nebo podzimních plískanic.

Podařilo se. Za vydatné pomoci našich dobrovolníků proběhlo v únoru tohoto roku vyvložkování komína, v květnu pak byl nainstalován a obezděn nový krb a dnes už se všichni obyvatelé azylového domu mohou těšit z útulného prostředí u hřejícího krbu.

Děkujeme všem, kdo jste nám svou pomocí v našem úsilí pomohli.  

 

 

Ohlédnutí za rokem 2012

Také v tomto roce byla většina činností věnována údržbě domu. Původně jsme sice chtěli začít se stavbou vikýřů v podkrovních místnostech pro jejich lepší prosvětlení, od tohoto záměru jsme ale upustili z důvodů finanční opatrnosti. Raději jsme tento projekt odložili, abychom ušetřili prostředky na provoz azylového domu, který pro nás byl a je prvořadý.
 
Prosvětlili jsme ale aspoň schodiště a chodbu domu, a to díky novým protipožárním proskleným dveřím, instalovaným v domě z prostředků dárcovských SMS.
 
Na zahradě azylového domu se nám v tomto roce podařilo upravit terén kolem nového dětského hřiště a začali jsme také více hospodařit na přilehlém pozemku, patřícímu k azylovému domu. Protože je naším záměrem v roce 2013 instalovat v domě krb, vyřezali jsme na pozemku část náletových dřevin, abychom uvolnili místo pro odrůstající javory a jasany. Chceme tak nastartovat nepřetržitý koloběh dorůstání a těžby dřeva tím nejšetrnějším způsobem. 
 
 
 

Péče o budovu v roce 2011

Asi to všichni znáte. Když je něco nové, je to krásné, neokoukané, téměř bez chyby. Ale zub času je neúprosný, a tak se po nějaké době přece ukáže tu prasklinka, tam šmouha či povolený šroubek. A nejinak tomu bylo i u našeho azylového domu. Proto se většina činností v tomto roce točila kolem jeho údržby. Protože v domě se pohybuje poměrně hodně dětí a jejich potřeba prozkoumat neprobádané je známá, nainstalovali jsme v domě elektrické zásuvky s dětskou pojistkou. Pořídili jsme také nové přepěťové ochrany proti poškození spotřebičů bleskem. Obě tato opatření jsme financovali z prostředků projektu dárcovských SMS Betlém dětem.
 
Také zahrada azylového domu doznala velkých změn. Nejen že se v péči našich dobrovolníků, kteří se o ni na svých pravidelných měsíčních brigádách poctivě starají, stávala stále krásnější. Na podzim na ní vyrostlo nové dětské hřiště, které malým obyvatelům azylového domu nabídlo mnohou radost a příjemnou chvilku.
 
 
 
 
 

Instalace solárních panelů v roce 2010

V roce 2010 byl úspěšně realizován projekt instalace solárních panelů na střeše Azylového domu pro těhotné ženy v tísni. Projekt byl spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.
 
Navrhované opatření spočívalo v instalaci plochých solárních kolektorů s prizmatickým sklem na ohřev teplé užitkové vody včerně instalace zásobníkových ohřívačů s tepelnými výměníky a příslušenstvím. Realizací tohoto projektu dochází ke snížení emisí CO2  a k úspoře energií.  
 
Celkové uznatelné náklady na akci činily 704 414 Kč, z toho byl příspěvek z fondu Evropské unie 538 877 Kč, příspěvek Státního fondu Životního prostředí ČR 95 096 Kč a příspěvek Nadačního fondu Betlém nenarozeným 70 441 Kč.
 
Realizací stavebních prací byla pověřena firma Ermont, spol. s.r.o. 

 

  

 

Dostavba verandy v roce 2009


V roce 2009 oroběhla výstavba verandy a předzahrádky azylového domu. Projekt byl realizován s podporou nadace OKD a přispěl ke zvýšení bezpečnosti v okolí azylového domu (zabránění vběhnutí dětí do vozovky) i k vytvoření příjemného prostředí ubytovaných klientek (nové prostory pro ukládání kočárků).
Tady je krátká rekapitulace, jak dílo rostlo.


Po dlouhém běhání po úřadech a často úmorném vyřizování všech povolení se začátkem září konečně začalo stavět.


 

 

V průběhu podzimu měnil azylový dům postupně svou tvář a nutno podotknout, že k lepšímu.
Hotovo – dobrá věc se podařila. Dnes už nová veranda slouží svému účelu a chrání ty, kdo to potřebují.

 

 

 

 

 

 

 

©2010 NF Betlém | webdesign eLoading