logo DMS
Poděkování. Za měsíc březen 2019 jsme od Vás obdrželi dárcovské SMS v hodnotě 8 064 Kč. Děkujeme Vám! ☺

Kontakt

Českobratrská 1229/13
Ostrava
702 00

IČ: 658 92 399

tel.: 739 354 269

kontakt@nfbetlem.cz

Poslední aktualizace: 12. 4. 2019

Malé ohlédnutí za rekonstrukcí

 

Rekonstrukce azylového domu je dokončena a ten, kdo dům znal dřív, by jej teď jen ztěží poznával. Však posuďte sami:

. .

A tak jestli se spolu s námi chcete vypravit objevovat to, jak dům za poslední čas rozkvétal, zveme vás na malou procházku od půdy až po sklep...

. .

Snad největší změna se s domem udála v jeho podkroví, kde ze staré půdy plné pavučin a prachu díky šikovným rukám řemeslníků i mnohých dobrovolníků vznikly úplně jiné prostory

. .

V celém pokroví byly již v roce 2006 dokončeny díky místní firmě pana Válka elektrické rozvody a s námi již dříve spolupracující firma BV-GIPS-CZ pana Vápenky pak dokončila montáž sádrokartonových příček včetně vymalování všech místností. V celém podkroví pak byla položena také nová plovoucí podlaha.

. .

Teď právě nahlížíte do jednoho z podkrovních pokojů určených pro ubytování personálu, který se v otevřeném domě bude o těhotné maminky starat. A hned následující pohled patří budoucí kapli, místu, kde se v tichu mohou sbírat síly pro „další let“ i v okamžicích, kdy se obzory zatemní mraky trápení, únavy či všednosti.

Pokud jste si povšimli rozdílu v barvě střešních trámů, máte pravdu. Ale díky práci obětavých dobrovolníků o letošních prázdninách se podařilo vybrousit zašlé trámy tak, že dnes už září čistým dřevem v celém podkroví.

. .

Nahlédneme také do koupelen v podkroví domu.Obklady jsme se slevou nakoupili od firmy RAKO a vlastní práci hezky provedla místní firma pana Poula. Díky našim dobrovolníkům Petru Zirpsovi a Petru Lorencovi, kteří řešili veškeré rozvody teplé a užitkové vody včetně odpadů v celém domě, dnes z kohoutků nových umyvadel, van i sprchových koutů teče teplá i studená voda. Veškeré sanitární vybavení, zakoupené u našeho místního pomocníka pana Preislera, namontovali také oni.

. . . .

 

A teď, po nových schodech - dílu pana Marka, sestupujeme z podkroví do prvního patra.

.. ..

V tomto patře budou pokoje ubytovaných maminek a také ono dnes vypadá úplně jinak, než dřív.Bylo potřeba vyměnit všechny zárubně dveří, opravit veškeré omítky pokojů a chodby a obložit keramickými obklady části pokojů, kde se budou nacházet umyvadla.

. . . .

Tyto práce provedla místní firma Instav pana Chaloupky, který s námi spolupracuje již od začátku rekonstrukce. Po opravě omítek pokojů maminek zhotovila firma pana Vápenky nové sádrokartonové stropy v celém patře a v zadní části domu postavila nové příčky pokojů, které lépe rozdělily prostor. Všechny pokoje včetně chodby se pak doběla rozzářily novou malbou a když porovnáme současný stav se stavem minulým, sami uznáte, že je to rozdíl …

. .

Je to velice hezký pocit, když z trosek vyrůstá něco nového a krásného, přestává se bourat a prostor dostává svou novou podobu, která není jen něčím účelovým, ale vyzařuje z ní teplo domova, které tam svým vztahem zanechává každý propocený a ušpiněný člověk, jenž zapomněl na své malé „já“ a rozhodl se pomoci. Pak se může stát realitou i to, co někteří předem považují za nemožné.

. .

Zářící chodbou s novým oknem sestupujeme do přízení, kde se od prosince minulého roku už skutečně bydlí. K tomu však, aby správcovská rodina mohla strávit Vánoce již ve svém novém domově, bylo potřeba zrekonstruovat a vlastně úplně přestavět jejich byt. Zvládlo se to i díky oslovení nového patrnera na stavební práce – firmy pana Boštíka z Poříčí u Litomyšle.Časem se ukázalo, že to byla dobrá volba. Velmi lidským a přitom profesionálním přístupem majitele firmy pana Boštíka se totiž tempo prací podstatně zrychlilo.

. . . .

Teď se právě díváte do interiéru bytu správcovské rodiny, ale nakoukneme jen opatrně, mají dobrého hlídače …

V přízemí se rovněž do konečné podoby zrekonstuovalo sociální zázemí, a to díky firmě Instav.

. . .

A co ocenily především kuchařky na brigádách, do krásy rozkvetla také kuchyně. Po provizorním „skautském“ vaření, které nás nutilo umět si poradit a zároveň nás učilo být vděčnými za všechny technické vymoženosti od teplé vody až po fungující odpad, to byla velmi příjemná změna.

. . .

Po celou dobu rekonstrukce by se mohlo zdát, že na jednu místnost v přízemí se s úpravami úplně zapomnělo. Byl to sál, který pro nás brigádníky, i pro pracovníky jednotlivých firem byl jediným fungujícím zázemím. Tady se vařilo i jedlo, taky se dalo zatopit a ohřát zkřehlé dlaně, tady probíhahy přátelské besedy nad kávou i pracovní jednání. A tady se hrála i předvánoční pohádka. Ještě když jsme se k ní loni před Vánocemi sešli, zdálo se, že v sále se vůbec nic nemění. Dnes už je ale situace úpně jiná. Přebroušené parkety mu dodaly nový a slavnostní ráz a teplý odstín čerstvě vymalovaných stěn mu vdechl útulnost a vlídnou atmosféru. Ještě jej sice čekají mnohé změny, ale jeho nová podoba mu určitě prospěla.

. . .

Těžko bychom si představili život v domě, kdyby v něm nebyla možnost zatopit. Proto z přízemí ještě sestoupíme do suterénu, kde se během celého minulého roku také velmi pilně pracovalo. V únoru nastoupila firma FRIO pana Balouse, kterou jsme vybrali pro realizaci kompletního vytápění domu. Kolaudace nové kotelny proběhla pak spolu s bytem správce v procinci minulého roku. A když jsme před Vánocemi přijeli místním obyvatelům zahrát pohádku jako náš vánoční dárek, přivítal nás příjemně vyhřátý dům a mile překvapila teplá voda tekoucí z kohoutků.

. . .

Mnohé se v suterénu udělalo i jinde – pokročila rekonstrukce dvou suterénních pokojů pro dobrovolníky, pracovalo se také v prádelně a tak z nevlídných, tmavých a špinavých prostorů bývalého sklepení začíná vyrůstat úplně jiné prostředí...

. . .

Když teď vyjdeme před dům a zadíváme se na něj zvenčí, zjistíme, že i tady se udály mnohé změny. Nejdříve se v celém domě začla lesknout novotou nová akna. Pak se do ztichlých večerů rozzářila okna správcovské rodiny jako tiché znamení všem kolemjdoucím, že v domě se už skutečně začalo žít. Stěny domu pak nakrátko začalo „zdobit“ lešení a okolí pokryl prach z oklepané omítky.

. . .

A díky mnoha dobrovolníkům jarních i letních brigád, kteří nelitovali svého času ani prachu v očích, a firmě pana Boštíka, který provedl zateplení a nové omítnutí domu, se nyní dům rozzářil do úplně nové krásy.

. . .

Jen velmi zhruba a velmi rychle jsme prošli domem a zkusili si povšimnout toho, co se v něm změnilo. Spousta dobrovolnické práce však už navždy zůstane tiše a nezištně skryta v základech. Ať už to byli ti, kteří nelitovali námahy a času a s velkou trpělivostí přípravovali se sbíjecím kladivem v ruce desítky metrů drážek ve zdivu pro vedení potrubí topení, vody a odpadů, ti, kdo vyklízeli stavební odpad, přenášeli sádrokartony či izolace, řezali dřevo i jiným způsobem pomáhali. Ač se tato jejich práce zdá nepovšimnutá, jsme za ni moc vděčni.

©2010 NF Betlém | webdesign eLoading